Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
atrakcje
Dwór w Żołędowie

W Żołędowie, wsi o bogatej historii – dawnej siedzibie rodu Żołędowskich herbu Rawicz, Moszczeńskich herbu Nałęcz i Karłowskich, warto obejrzeć eklektyczny dwór z XIX wieku, otoczony malowniczym parkiem ze stawem i starodrzewem. Obecnie mieści się tu Dom Społeczny Zgromadzenia Sióstr Pasterek.

Drewniany kościół w Żołędowie

W Żołędowie – wsi w gminie Osielsko, niedaleko Bydgoszczy – znajduje się zabytkowy drewniany kościółek z 1715 r., otoczony rozłożystymi dębami i lipami. Jak na miejscowość z „drzewnym” akcentem w nazwie przystało, całe Żołędowo wypełnia zresztą szum starych drzew. W centrum wsi znajduje się okazały park z alejkami i pięknie odrestaurowanym budynkiem nadleśnictwa.

Drewniany kościół w Parlinie

Parlin to malownicza wieś na Pałukach, położona 9 km od Mogilna. W 1874 r. odkryto tu srebrny skarb o wadze ok. 0,5 kg, pochodzący z XI w., na który składały się niemieckie, polskie, arabskie, węgierskie i angielskie monety. Dzisiaj największy skarb Parlina stanowi zabytkowy drewniany kościółek pod wezwaniem św. Wawrzyńca.

Ruiny zamku w Rogóźnie

W południowo-zachodniej części rezerwatu przyrody, obejmującego ochroną wiele rzadkich gatunków drzew, wznosi się strome wzgórze górujące nad ujściem rzeczki Gardęgi do Osy. Na jego szczycie znajdują się malownicze ruiny jednej z najstarszych warowni krzyżackich Ziemi Chełmińskiej. Swego czasu twierdza wzbudziła podziw samego cesarza Karola IV.



Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi