Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Inne

Warsztat mydlarski

Warsztat mydlarski Jarosława Michałka położony jest w Brukach Unisławskich, w malowniczej pradolinie Wisły. W warsztacie można zobaczyć proces powstawania mydła, zapoznać się z technikami wyrobu produktów mydlarskich oraz wykonać własne mydełka. Na miejscu są dostępne pamiątkowe mydełka w różnych kształtach, kolorach i zapachach, a także można zamówić wykonanie mydeł według własnych receptur. Szczególną atrakcję stanowią pamiątkowe mydła z czasów II wojny światowej oraz okresu powojennego. Dodatkowymi atrakcjami są piękne pejzaże i bezpośredni kontakt z przyrodą, w tym ze stadem kózek, z mleka których wykonywane są mydełka. Mistrz Jarosław organizuje również warsztaty i pokazy wyjazdowe w placówkach stacjonarnych i w plenerze.

SZCZEGÓŁOWA OFERTA
Pokaz tradycyjnego wyrobu mydła w plenerze
Wyrób mydła ma długą historię Podstawowymi składnikami „starodawnego” mydła był łój zwierzęcy, popiół a także rośliny wydzielające pianę, takie jak np. mydlnica. W rejonie śródziemnomorskim mieszkańcy do mycia używali oliwki z oliwek. Smarowano nią ciało i nacierano się piaskiem. Naturalne mydło, jakie znamy dzisiaj, wytwarzano od dawna w Syrii. Dzięki kontaktom z kupcami arabskimi, mydło to trafiło do Marsylii i Wenecji i właśnie tam powstały pierwsze mydlarnie, które później rozprzestrzeniły się na cały kontynent. Późniejsze wynalezienie detergentów uniezależniło całkowicie produkcję mydła od naturalnych składników.
W warsztacie mydlarskim wróciliśmy do tradycyjnego wyrobu mydła naturalnego. Na pokazie można dowiedzieć się wiele więcej o historii mydła, naturalnych surowcach stosowanych do wyrobu mydeł, starych recepturach mydlarskich oraz o ziołach i kwiatach używanych do upiększania ciała. W trakcie trwania pokazu prezentowane są techniki wyrobu mydła. Można zobaczyć, jak wytwarzano mydło metodami „na gorąco” i „na zimno” oraz przygotować pod nadzorem mydlarza własne, unikalne mydełko ozdobne. Konstrukcja pokazu jest każdorazowo dostosowywana do wieku i liczby uczestników. Dodatkowym atutem pokazu jest stylowy strój prowadzącego oraz kopie starych receptur, dokumentów mydlarskich i fotografii. Na miejscu usytuowane jest małe stoisko z pamiątkowymi mydełkami ozdobnymi i innymi wyrobami pracowni. W warsztacie oferowany jest także szereg atrakcji dodatkowych. Zainteresowani mogą odpocząć piekąc kiełbaski przy ognisku, odwiedzić zagrodę, gdzie mieszkają kózki i króliki oraz relaksować się na terenie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Ceny pokazu są ustalane indywidualne.
Warsztat współpracuje z instytucjami i osobami prywatnymi w zakresie przygotowania mydeł pamiątkowych, reklamowych oraz innych, według powierzonych receptur autorskich. Ponadto organizowane są tu warsztaty, pokazy i kursy edukacyjne z zakresu mydlarstwa, zarówno dla najmłodszych, jak i dla grup biorących udział w projektach POKL i podobnych szkoleniach.
 

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaJarosław Michałek
Telefontel.+48 663-449-801
Emailteroit@wp.pl
WWWwww.mydlarnia.vp1.pl
Adresul. Wiślana 3
Miejscowość86-260 Unisław
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi