Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Szlaki piesze i rowerowe

Szlak Klubu Turystów „Wszędołazy”

Szlak Klubu Turystów "Wszędołazy" (niebieski D218) – 28,5 km, przebiega przez: Tleń - Wierzchy - Smolarnia - Zdroje - Zielonka - Jezioro Suchom - Lesisko - Sarnówek - Mukrz - Cisiny - Cisy Staropolskie - Wierzchlas - Wysoka - Stary Wierzchucin - Lubińsk - Cekcyn PKP.

Tleń – Zdroje (9,5 km). Początek szlaku przy stanicy wodnej w Tleniu (0 km). Biegnie na północ razem ze szlakiem czerwonym i czarnym, przy betonowej drodze dołącza do nich żółty. Po ok. 0,5 km odcinku niebieski wraz z żółtym skręcają w lewo i niebawem rozchodzą się. Niebieski wiedzie sosnowym, wysokopiennym lasem, przecina szosę: Tleń – Lniano i dociera drogą asfaltową do Wierzchów (2,7 km). Tu w pobliżu krzyża łączy się z zielonym szlakiem „Cisów Staropolskich”. Do przesmyku między jez. Wierzchy a jeziorem bez nazwy biegną razem. W pobliżu drogi w kierunku Pruskich na chwilę rozdzielają się – niebieski prowadzi początkowo kasztanowo-klonową aleją, brukowanym wąwozem aż do przesmyku pomiędzy jeziorami. Po przekroczeniu strumienia Zdrojanka, przy rozwidleniu dróg szlak niebieski skręca w prawo (4 km) i prowadzi drogą w pofałdowanym terenie. Wkrótce skręca pod kątem prostym w lewo, wąwozem wkracza do lasu. Dalej biegnie malowniczym lasem, mija leśniczówkę Smolarnia (7,5 km). Po wyjściu z lasu skręca w prawo w drogę biegnącą do centrum wsi Zdroje.

Zdroje – Wysoka (12 km). W centrum wsi przecina skrzyżowanie (9,5 km - z prawej strony neobarokowy kościół z pocz. XX w.). Wkrótce skręca w lewo i opuszcza wieś. Po ok. 500 m po raz kolejny szlak niebieski skręca w lewo i dalej prowadzi drogą między działami leśnymi do Zielonki (13,5 km). W Zielonce nasz szlak łączy się z czarnym i dalej razem opuszczają wieś. Niebawem niebieski odbija w lewo w leśną drogę (czarny biegnie prosto). Po ok. 1,5 km dociera do skrzyżowania leśnych dróg, przecina strumyk i biegnie na wprost do skraju lasu. Z lewej zabudowania miejscowości Suchom, w oddali jezioro o tej samej nazwie (16,5 km). Szlak prowadzi lasem, przecina kolejny strumień i skręca w prawo i wkrótce w lewo. Z lewej podmokłe łąki, z prawej mija leśniczówkę Sarnówek. Przecina tor linii kolejowej: Laskowice – Chojnice (18 km), drogę i dociera do drogi z Wierzchucina do Lubiewa. Dalej prowadzi tą drogą, przekracza przejazd kolejowy na linii: Bydgoszcz – Kościerzyna (spotyka czarny szlak). Za przejazdem skręca w prawo i drogą wiedzie do miejscowości Wysoka (21,5 km).

Wysoka – Cekcyn. Prowadzi przez miejscowość, przecina asfaltową drogę z Cekcyna do Wierzchucina (23,5 km), lasem dociera do stacji kolejowej Wierzchucin Stary, odbija w lewo. Biegnie równolegle do linii kolejowej aż do węzła szlaków na stacji PKP Cekcyn (28,8 km).

Autorki: Halina Spychalska i Małgorzata Szulta

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaPunkt Informacji Turystycznej w Tucholi
Telefon+48 52 33-42-189
Emailit@tuchola.pl
WWWwww.it.tuchola.pl
Miejscowość Tleń-Cekcyn
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi