Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Inicjatywa sezonu

Portal poświęcony powstańcom wielkopolskim z Pałuk i Krajny

Z inicjatywy Kamili Czechowskiej, kustosz Muzeum Ziemi Szubińskiej, od 2011 r. rozwijany jest portal internetowy „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Pałukach i Krajnie – ludzie, miejsca, wydarzenia”. Jego celem jest zbieranie i udostępnianie informacji o jednym z nielicznych polskich powstań uwieńczonych powodzeniem. Każdy, kto szuka wiadomości na temat wielkopolskiego zrywu – uczniowie, studenci, nauczyciele, pasjonaci historii itp. – dzięki stronie znajdzie zebrane w jednym miejscu publikacje, opracowania, wycinki prasowe, zdjęcia, prezentacje multimedialne i wiele innych ciekawych materiałów.
„Każdego roku, uczestnicząc w działaniach związanych z upamiętnieniem zrywu wielkopolskiego na naszym terenie, myślałam o niedostatecznej wiedzy na temat zwycięskiego powstania. Wtedy zrodził się pomysł, by coraz bardziej bezimiennych bohaterów tamtych dni przywrócić społeczeństwu. Stojąc w piętnasto- czy dwudziestostopniowym mrozie przy jednym z wielu miejsc pamięci, myślałam o zamkniętych domowych archiwach, o muzealnych kartonach, które skrywają ludzki los” – opowiada Kamila Czechowska o tym, co zainspirowało ją do stworzenia internetowej skarbnicy wiedzy o powstaniu.
Strona gromadzi uporządkowane alfabetycznie biogramy powstańców. Można też na niej znaleźć listę poległych oraz miejsc pamięci narodowej – pomników, tablic, powstańczych mogił itp. W inicjatywę włączyło się wielu mieszkańców Szubina – i nie tylko, udostępniając swoje archiwa domowe, unikatowe zdjęcia czy włączając się w redagowanie portalu. Do współpracy udało się też pozyskać wiele instytucji i organizacji. Na liście partnerów są lokalne biblioteki, domy kultury, stowarzyszenia (m.in. Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Szubińskie Towarzystwo Kulturalne, Lokalna Grupa Działania), samorządy, szkoły z Szubina, Rynarzewa i Żnina. Dzięki inicjatywie społeczność lokalna zaangażowała się we wspólne działanie, mające na celu podtrzymywanie regionalnej tożsamości i pamięci o dawnych mieszkańcach Szubina i innych miejscowości, którzy odcisnęli swój ślad na dziejach Pałuk i Krajny. Często powstańcy to ojcowie lub dziadkowie osób zaangażowanych w rozwijanie portalu – co nadaje działaniom redaktorów strony osobisty wymiar i sprawia, że wielka historia przybiera twarz konkretnych ludzi.
Na rozwijanie portalu udało się uzyskać środki z Unii Europejskiej w ramach osi Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Stronę można znaleźć pod adresem www.powstanie.szubin.net.
 

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaKamila Czechowska
Telefon52 384-24-75
Emailpowstanie@szubin.net
WWWhttp://www.powstanie.szubin.net
AdresSzkolna 2
Miejscowość89-200 Szubin
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi