Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wydarzenia

Poligon „Heidekraut” – próba rekonstrukcji

19 sierpnia 2011 roku po raz pierwszy odbyła się inscenizacja historyczna, na dawnym, poniemieckim, ściśle tajnym poligonie „Heidekraut” w Wierzchucinie, na który przybyło wielu miłośników militariów i II wojny światowej.

W trakcie spotkania uczestnicy obejrzeli filmy Roberta Grochowskiego "Tucholski Wrzesień 1939" oraz "Fabryka nitrogliceryny D.A.G. Fabrik Bromberg" oraz wysłuchali wykładu Wojciecha Mąki na temat budowy rakiety V2 oraz lokalizacji i historii poligonu doświadczalnego rakiet V2 „Heidekraut”, który funkcjonował w okolicach Wierzchucina w gminie Cekcyn od lipca 1944 do stycznia 1945 roku. Poligon „Heidekraut” (po polsku „Wrzos”), na którym Niemcy przeprowadzali próby z rakietami typu V był jednym z największych tego typu obiektów na terenie III Rzeszy. Do tej pory na terenie gminy Cekcyn napotkać można leje po wybuchach rakiet V-1 i V-2 oraz okopy z czasów II wojny światowej w okolicach Wierzchucina. Rakieta V-1 była bezzałogowym samolotem-pociskiem o napędzie odrzutowym, natomiast rakieta V-2 (A4) pierwszym w historii, udanym konstrukcyjnie rakietowym pociskiem balistycznym. Obie te rakiety testowane były na poligonie „Heidekraut”.


Na zakończenie spotkania odbyła się, najbardziej przez wszystkich oczekiwana, inscenizacja historyczna przedstawiająca atak grupy partyzantów Armii Krajowej (GRH Poland z Bydgoszczy i GRH Rota z Grudziądza) na oddział SS (GRH Nordland z Bydgoszczy) przewożący dokumentację techniczną rakiety A4/V2. Inscenizacja wzbudziła żywą reakcję przybyłych na to wydarzenie widzów.

Imprezę, która od tego roku na stałe wpisuje się w kalendarz imprez militarnych, zorganizowały wspólnie dwie organizacje: Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło” i Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą „BUKO”.

Galeria
Fot. Maciej Kulesza
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaStowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn 'Światło'
Telefon52 336 41 61
Emailbartnikp@gmail.com, janbonk1@wp.pl
WWWwww.stowarzyszenieswiatlo.org.pl
Adresul. Kwiatowa 17
Miejscowość89-511 Cekcyn
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi