Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Muzea

Muzeum Borów Tucholskich

Muzeum Borów Tucholskich działa w Tucholi, u zbiegu ulic Podgórnej i Murowej. W budynku z przełomu XIX i XX wieku, nawiązującym swoją architekturą do dawnych spichlerzy, dawniej magazynowano zboże, rozlewano piwo, produkowano lody i skupowano zioła. Od 1980 roku znajduje się tu muzeum. Wizyta w nim to fascynująca wycieczka w przeszłość Borów Tucholskich i ich mieszkańców – Borowiaków.

Budynek posiada 4 kondygnacje - trzy z nich przystosowano do celów wystawowych. W ciągu ostatnich lat był sukcesywnie modernizowany.

W muzeum można obejrzeć szereg ciekawych wystaw, prezentujących historię Tucholi i etnografię Borów Tucholskich. Na parterze, w sali poświęconej historii miasta, znajduje się makieta średniowiecznej Tucholi oraz makieta Rynku Tucholskiego z lat 20-tych XX w.

Tuż obok, na wystawie „Chata Borowiacka”, przybliżającej dawne życie codzienne Borowiaków, można obejrzeć zrekonstruowane dwie izby typowej borowiackiej siedziby. Pierwsza sala, pełniąca funkcję kuchni i spiżarki, wyposażona została w sprzęt codziennego użytku np. kierzynka, magiel, kołowrotek. Drugie pomieszczenie to izba z łóżkiem, skrzynią posagową, stołem, domowym ołtarzykiem, maszyną do szycia, strojami codziennymi i odświętnym.

Piętro wyżej prezentowana jest wystawa poświęcona etnografii Borów Tucholskich, ze szczególnym uwzględnieniem dawnych zawodów oraz narzędzi niezbędnych do ich wykonywania. Wystawa przybliża m.in. zawód leśnika, pszczelarza, kowala, stolarza, rybaka, rolnika, fryzjera.

Ostatnia wystawa stała, poświęcona florze i faunie Borów Tucholskich, to gratka dla miłośników przyrody. Eksponowane są tu najciekawsze zwierzęta i rośliny: zarówno te pod ochroną, jak i podlegające gospodarce łowieckiej. Prezentowane są również okazy flory i fauny, które wyginęły, a muzealne sale to jedyna okazja, żeby je zobaczyć. Część wystawy poświęcono zwierzętom związanym ze środowiskiem wodnym. Dodatkowo na wystawie prezentowane są narzędzia wykorzystywane do pracy w lesie.

Oprócz wystaw stałych w muzeum regularnie organizowane są wystawy czasowe, poświęcone m.in. sztuce ludowej i rękodziełu Borowiaków.

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 8.00 - 16.00
w sezonie letnim również w soboty i niedziele: godz. 10.00 - 16.00
 

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaMuzeum Borów Tucholskich
Telefon52 334 21 89
Emailmuzeum@tuchola.pl
WWWhttp://www.muzeum.tuchola.pl/
AdresPodgórna 3
Miejscowość89-500 Tuchola
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi