Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Zarejestrowane produkty tradycyjne

Księżycówka z Kujaw

Jeśli ktokolwiek z was miał okazję oglądać film „Wiosna Panie sierżancie”, będzie wiedział czym jest tajemnicza księżycówka. Jeśli jednak nie dane było mu tego doświadczyć to już tłumaczę, że pod tą nazwą kryje się tradycyjny alkohol, na bazie gruszek bergamotek.
Warto wspomnieć, że nikt, kto nie pochodzi z okolic Nieszawy nie jest w stanie wytworzyć owego samogonu, z powodu tajemniczej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie drogą ustną. Jedyną wskazówką jaka mogłaby pomóc potencjalnym ochotnikom do wytworzenia tego specyfiku jest fakt, że należy użyć 2kg cukru, około 1kg gruszek bergamotek i 5 litrów przegotowanej wody. Co dalej? Tego nie dowie się nikt kto nie odwiedzi okolic Nieszawy i nie spróbuje „wykraść” szczegółowej instrukcji tego smakowite trunku.
W poszukiwaniach może pomóc oryginalny wygląd naczyń, w których przetrzymywany jest alkohol. Mianowicie, są to zielone szklane butelki zazwyczaj o pojemności 0,5 lub 0,7 litra, zamknięte korkiem, okryte papierową serwetką oraz przewiązane sznurkiem lub gumką. Natomiast etykieta, na której można znaleźć księżyc reprezentujący słynną Księżycówkę z Kujaw doprowadzi nas do celu i bram smaku.
Dlaczego księżycówka? Odpowiedź jest dziecinnie prosta. Księżyc kojarzony z nocą i gwieździstym niebem, była porą, w której najczęściej wytwarzano alkohol.
Tadeusz Chmielewski w swoim filmie udowodnił, że dobra reklama jest dźwignią sukcesu. Od momentu ukazania się filmu w 1974 roku wielu z nas zadaje sobie pytanie: jak smakuje księżycówka kujawska?
Niestety nie mogę wydać osobistej opinii, ponieważ nie było dane mi jej spróbować. Jestem jednak pewna, że ten 40% samogon smakuje doskonale i warto wybrać się w okolice Nieszawy na poszukiwanie księżycowych receptur.

Więcej informacji na: http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-kujawsko-pomorskie/Ksiezycowka-z-Kujaw

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaStowarzyszenie "Partnerstwo Dla Ziemi Kujawskiej"
Telefon54 282 40 97
Emailziemia.kujawska@wp.pl
WWWwww.ziemiakujawska.pl
AdresNarutowicza 3
Miejscowość87-700 Aleksandrów Kujawski
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi