Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wioski tematyczne

Wioska Miodowa

Na początku 2008 roku w Wielkim Mędromierzu powstał pomysł utworzenia wsi tematycznej. Właściciele 10 pasiek pszczelich postanowili zachęcić młode pokolenie do kultywowania praktyki pszczelarskiej. Tak powstała wioska miodowa. Opracowano logo wioski, wykonano tablicę informacyjną określającą lokalizację pasiek we wsi, a pszczelarze otrzymali tabliczki do ich oznaczenia. Zdrowe produkty, owoc pracy pszczelich rojów, można posmakować na miejscu, ale nie tylko.

W wiosce można wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych z robienia świec z wosku pszczelego (30 wzorów świec do wyboru), wykonywania okolicznościowych bukietów (z kwiatów żywych, sztucznych, innych art. dekoracyjnych), wikliniarstwa, szydełkowania, haftu, filcu, siana czy malowania na szkle.

Odwiedzający wioskę miodową mogą również wziąć udział w lekcjach edukacyjnych, np. lekcji „młodego pszczelarza” (pokaz nt. prowadzenia pasieki, wybierania miodu i prac pasiecznych) ponadto dostępna jest biblioteka i filmy o pszczołach oraz gry i zabawy dla dzieci (w tym gra terenowa). Tu każdy dowie się czym jest pierzga, jakie mamy rodzaje miodów, do czego służy mleczko pszczele, dlaczego pszczoły wytwarzają kit, a także jak go stosować w lecznictwie.

Dla turystów stawiających na zdrowie przygotowano jeszcze jedną atrakcję. Nieopodal miejscowości, w odległości ok. 3 km w miejscowości Łyskowo powstał budynek, w którym można leczyć wszelkie dolegliwości poprzez oddychanie powietrzem ulowym tzw. api-inhalator.

Budynek posadowiony jest na ruchomym podwoziu i posiada 2 pomieszczenia do apiterapii. Przebywający w pomieszczeniu osoby mogą oddychać powietrzem wykorzystanym z mikroklimatu gniazda roju pszczelego. Oddychanie powietrzem ulowym ma właściwości lecznicze, w szczególności w przypadkach grzybicy jamy ustnej, chorób dróg oddechowych, dolegliwości uczuleniowych na pyłki i różnego rodzaju alergie. Jednakże przestrzegamy iż, osoby uczulone na jad pszczeli, powinny korzystać z api-inhalatora w taki sposób, by nie doprowadzić do bezpośredniego kontaktu z pszczołą i nie doprowadzić do użądlenia.

Tuż przy api-inhalatorze można skorzystać także z 13 urządzeń do ćwiczeń rekreacyjno-tuchowych. Ścieżka zdrowia składa się z drewnianych elementów służących do ćwiczeń m.in. kontroli ruchu, muskulatury brzucha, wytrwałości czy równowagi.

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaIwona Śpica
Telefon52 33-67-318
Emailpromocja@gostycyn.pl
WWWhttp://wioska-miodowa.pl/
AdresWielki Mędromierz
Miejscowość89-520 Gostycyn
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi