Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
kultura
Od koła gospodyń do wioski tematycznej

Wszystko zaczęło się 5 lat temu we wsi Jabłonka, wtedy to zapadła decyzja… „Musimy zmienić życie naszych mieszkańców.
Najpierw wybraliśmy nowego sołtysa (poprzedni urzędował 2 kadencje i mało co udało mu się zrobić).
Powiedzieliśmy dość!- Czas na zmiany!
Żeby można było cokolwiek robić, potrzebna była jakakolowiek organizacja, nawet nieformalna.
Założyłyśmy KGW, gdyż na założenie stowarzyszenia po tak długiej stagnacji mieszkańcy naszego sołectwa nie byli jeszcze gotowi. Tak zaczęła się nasza przygoda z pracą społeczną.
Zaczynaliśmy praktycznie od zera, Urząd Gminy przekazał nam jedno pomieszczenie w starej szkole z okresu zaboru pruskiego, bez toalety, dostępu do wody i osobnego licznika do prądu. Jeden stół i 12 krzeseł to wszystko co wtedy posiadałyśmy”- mówi Katarzyna Kwasigroch członkini KGW.

Dzięki zaangażowaniu członkiń KGW i mieszkańców Sołectwa Lisiny (należą do niego 3 wsie: Jabłonka, Lisiny i Kamionka) udało się wyremontować i doprowadzić do stanu używalności pomieszczenie, które obecnie pełni rolę świetlicy.
W sezonie turystycznym w tym samym pomieszczeniu znajduje się Izba Regionalna. W przyszłym roku planowany jest remont świetlicy, dzięki czemu KGW zyska jeszcze jedną salę, co pozwoli przenieść świetlicę obok.
W świetlicy za sprawą determinacji Pań wydzielono aneks kuchenny, założono wodę, pobudowano toaletę, położono nową podłogę i wyposażono świetlicę w niezbędny sprzęt i naczynia na 50 osób.
Fundusze na realizowanie tych działań Panie pozyskały z projektów, znaczną część środków przekazał Urzędu Gminy.

Projekty, które Panie dotychczas zrealizowały:
Pożyteczne wakacje 2008r ,,Sadzę, sprzątam, porządkuję w Lisinach lato się nie marnuje”, w ramach którego przygotowano skalniak w Lisinach i zagospodarowanie terenu wokół świetlicy.
Pożyteczne wakacje 2009 ,,Indiańskie lato w Jabłonce” w wyniku którego m.in. oczyszczono i zagospodarowano teren wokół stawu w Jabłonce.
Nasza wieś naszą szansą 2009-2010r ,,Wąwóz Goły Jon rozsławimy-pieniądze zarobimy”. Projekt pozwolił na wytyczenie i oznakowanie trasy do wąwozu, zakup rowerów i kijków do nordig wal king. Otwarto Izbę Regionalną, wydano folder promocyjny. Mieszkańcy nauczyli jak wyplatać pamiątki z korzenia.
,, Czas na Lisiny”- 2010r . To zajęcia pozalekcyjne dla dzieci: plastyczne, teatralne, sportowe i z ratownictwa medycznego.
,,Wolny czas-spędz go u nas! Atrakcje KGW Lisiny” w ramach którego prowadzona akcje cała Polska czyta dzieciom, spotkanie opłatkowe dla dzieci i osób starszych, zabawę karnawałową, kurs kulinarny, krawiecki i komputerowy.

To jeszcze nie wszystko. Panie z KGW organizowały wyjazdy 20 razy w różne zakątki Polski oraz na wydarzenia społeczno- kulturalne w tym również do kina, teatru i na koncerty.

KGW organizuje imprezy okolicznościowe- Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, spotkania opłatkowe, zabawy karnawałowe dla dorosłych, wszystko po to, by się jeszcze bardziej zintegrować mieszkańców.
Bierzemy udział w konkursach, festynach i imprezach promujących nasz region.
Poza tym szkolimy się, szkolimy i jeszcze raz szkolimy, żeby móc jeszcze bardziej rozwijać naszą społeczność.

Pomysł utworzenia Wioski Jabłkowej chodził po głowie Paniom już od dawna: „Właściwie to nie miałyśmy specjalnie wyboru, bo nazwa Jabłonka do czegoś zobowiązuje. Wiedziałyśmy też, że wioska tematyczna jest szansą na rozwój. Znaleźliśmy się w jednokierunkowej uliczce, z której nie można zawrócić, bo albo zobaczymy nowoczesną rozwijającą się naszą wieś, albo NIC, po zawróceniu. Dlatego idziemy naprzód, nie zawracamy.
Za powstaniem Wioski Jabłkowej przemawiały też zasoby, które mamy, czyli sady przy każdym gospodarstwie ze starymi odmianami jabłoni”.

Więcej o ofercie czytaj w zakładce wioski tematyczne.

Swojacy

„Swojacy” oferują wyroby domowej roboty powidła śliwkowe, musy jabłkowe, masło, sery oraz tradycyjnie wypiekane pieczywo.

Lokalna Organizacja Grantowa

Szukasz pieniędzy na działania społeczno-kulturowe na terenie powiatu tucholskiego? Masz ciekawy pomysł na projekt, a szukasz funduszy do jego zrealizowania? Jesteście grupą nieformalną i chcielibyście zrobić coś w swojej wsi, sołectwie, gminie? Zgłoście się do Lokalnej Organizacji Grantowej - Towarzystwa Miłośników Ziemi Cekcyńskiej!

Szukasz dobrej książki w powiecie żnińskim...? Zapraszamy.



Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi