Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wydarzenia

Festyn Kolejarski w Pruszczu

Impreza cykliczna organizowana od 2005r. promocja produktu turystycznego pod nazwą „Zapomniana Stacja”- zabudowania kolejowe w Pruszczu tworzą kompleks budynków pochodzący z epoki międzywojennej, który sam w sobie ma niesamowity klimat. Dlatego też może stać się atrakcyjny nie tylko dla miłośników kolejnictwa, ale również dla przeciętnego turysty.

Realizacja zadania ma na celu zapoznanie z historią, tradycją oraz kulturą regionu poprzez prezentację dorobku lokalnych twórców jak również zabytkowych pojazdów, maszyn i przyrządów dnia codziennego. Naszym głównym celem jest ocalenie od zapomnienia zabudowania kolejowe w Pruszczu, które tworzą kompleks budynków pochodzący z epoki międzywojennej. Z doświadczeń ubiegłych lat wynika, że istnieje dość duża grupa miłośników kolei, zarówno wśród turystów jak i mieszkańców, dla których tematyka ta może okazać się dominująca w sferze wyboru i planowania wypoczynku. Z tego względu organizatorzy planują w kolejnych latach poszerzenie zakresu i tematyki festynu w celu przyciągnięcia coraz większej rzeszy sympatyków, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na wzrost atrakcyjności turystycznej regionu.

Podczas festynu organizowanych jest tradycyjnie wiele konkursów zarówno sprawnościowych, spośród których można wymienić między innymi: wyścigi drezyn ręcznych, potyczki stacyjne, piłowanie szyny kolejowej, rzut śrubą podkładową, jak również o tematyce turystycznej i regionalnej: loteria z gazetki, karaoke kolejarskie, quiz dworcowy. Dla chętnych istnieje możliwość zwiedzenia okolicy w sposób aktywny poprzez przejazd drezyną napędzaną siłą mięśni. W wieży ciśnień obejrzeć można wystawę pamiątek oraz fotografii współczesnej i dawnej dotycząca kolei. W miejscu tym organizujemy też kącik multimedialny pt „Przeszłość w multimediach”. Nową atrakcją, od 2011r. jest gra karciana „Kolejarska Baśka”. Prezentują się również twórcy ludowi i tworzący kolejarze. Dla zainteresowanych dodatkową atrakcją jest piesza wycieczka po stacji z przewodnikiem, podczas której można poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Oprócz tego tworzymy wystawę modeli pojazdów szynowych. Rokrocznie oczekujemy na osoby ubrane w mundur kolejarski- na nich czeka niespodzianka.

Podczas festynu turyści oraz mieszkańcy mogą posmakować specjałów regionalnej kuchni, która zostanie przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich – „WARS WITA WAS” .

Dla najmłodszych uczestników przygotowany jest zawsze plac zabaw oraz liczne konkursy z nagrodami na PERONIE 9 i ¾. Zabawia je również szczudlarz - kolejarz. Na specjalnie przygotowanej scenie swój repertuar prezentują różne zespoły dziecięce i młodzieżowe. W ramach promocji turystycznej regionu oraz samego festynu rozdawane są w KASIE BILETOWEJ materiały promocyjne (gazetka, foldery, pocztówki, okolicznościowe, lizaki).

Od dwóch lat, we wrześniu, w ramach festynu przygotowujemy Bieg „tryftą”(ścieżką) kolejarską „Z górki na górkę”. Odbywa się on w dwóch kategoriach: dzieci i młodzież.
Pruszcz, w 2011r. oficjalnie został wsią tematyczną- kolejarską, w której odwiedzić można galerię kolejarską, wziąć udział w warsztatach pamiątkarskich, zagrać w „Kolejarską Baśkę”, poznać historię i zwiedzić kompleks budynków kolejarskich. Są już następne pomysły na rozwój tej imprezy- m.in. spotkanie emerytowanych kolejarzy, sprowadzenie parowozu, czy wydanie ulotki, oferty dla turysty z cennikiem usług, wydane mają być „Przyśpiewki kolejarza i inne gadki”.

Galeria
Fot. Krzysztof Wesołowski
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaGminny Ośrodek Kultury
Telefon(0-52) 3346153, 513141122
Emailgokgostycyn@las.pl
Adresul. Główna 35
Miejscowość89-520 Gostycyn
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi