Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wydarzenia

Festyn Cysterski w Koronowie

W dniach 14-15 sierpnia 2011r. po raz dziewiąty odbył się Jarmark Cysterski połączony z inscenizacją bitwy pod Koronowem z Krzyżakami z 1410r. Po raz pierwszy inscenizacja bitwy odbyła się 12.10.2003 r. w 593 rocznicę tego wydarzenia (przypadła ona dokładnie 10 października).

Jak mówią sami organizatorzy: „Impreza jest umiejscowiona w szczerym polu poza miastem, gdzie (…) tworzymy całą strukturę bitewnego obozu rycerskiego oraz jedyny w swoim rodzaju gród z drewnianymi kramami i mocą atrakcji wyjętych wprost z epoki średniowiecza. Przypominamy także „Wielką Bitwę z Krzyżakami pod Koronowem”, która w roku 1410 złamała ostatecznie potęgę Zakonu”.

W tegorocznym programie Jarmarku znalazły się m.in. prezentacje drużyn rycerskich, pokazy tańców dawnych połączonych z nauką tańca dla publiczności, turniej włóczni, turniej rycerski pieszy, turniej kusznicy dla publiczności a także scena fundacyjna na rzecz Cystersów oraz "Skarb Cystersów" - zabawa rodzinna dla publiczności. Były też wyścigi drewnianych taczek a artylerzyści strzelali z rusznic i bombard. Podczas festynu było można zobaczyć jak dawniej wyrabiano caramikę, w jaki sposób wybijano monetę koronowską czy robiono witraże, figurki ze słomy i siana a także wyroby z bursztynu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy lepienia garnków na kole i innych wyrobów z gliny. Dużym plusem organizatorów jest fakt, że wszystkich wystawców obowiązują stroje nawiązujące do epoki, co automatycznie wprowadza widzów w klimat średniowiecza. Podczas Jarmarku nie zabrakło atrakcji – średniowiecznych rzemieślników, smakowitego jadła i napitku, pięknych dam oraz dzielnych rycerzy, którzy mężnie stanęli do walki w turniejach rycerskich. W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy X już Jarmark Cysterski.

Galeria
Fot. Krzysztof Wesołowski
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaKoronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki "Szczęśliwa Dolina"
Telefon52 382 25 04, 608 012 541, Faks: 52 382 25 04
Emailporazinskit@op.pl
WWWwww.bitwapodkoronowem.pl
AdresSzosa Kotomierska 3
Miejscowość86-010 Koronowo
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi