Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Pałace i dworki

Dworek Leona Wyczółkowskiego w Gościeradzu

Za dar, jaki ofiarował Leon Wyczółkowski Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu malarz otrzymał, od Poznańskiego Oddziału Krajowego, drewniany dworek w Gościeradzu. Artysta mieszkał w nim z przerwami do swojej śmierci. Dworek, który możemy podziwiać obecnie, wzniesiony został w 1933 roku według projektu Leona Wyczółkowskiego i inżyniera K. Sulisławskiego, na miejscu dawnego, drewnianego. Stanowił miejsce zamieszkania artysty przez wiele lat i bazę wypadową w rejon Pomorza, zwłaszcza Borów Tucholskich, gdzie tworzył głównie w „świętym gaju” czyli rezerwacie Cisów Staropolskich w Wierzchlesie. Artysta zmarł 27 grudnia 1936 roku i pochowany został zgodnie z jego ostatnią wolą w pobliżu ukochanego Gościeradza - na cmentarzu wiejskim w pobliskim Wtelnie.
W 2009 roku w dworku wybuchł pożar, który strawił część budynku. Dworek w Gościeradzu pozostaje własnością prywatną i jest niedostępny dla zwiedzających. Część oryginalnego wyposażenia wnętrz, należącego niegdyś do malarza, można dziś oglądać w bydgoskim Muzeum Okręgowym im. Wyczółkowskiego.
Dworek otoczony jest parkiem, o powierzchni 1,58 ha założony w XIX wieku i znajduje się 6 km na południe od Koronowa jadąc krajową trasą nr 25.

Fot. Krzysztof Wesołowski
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaPunkt Informacji Turystycznej w Koronowie
Telefon+48 52 38-24-653
Emailinfo-tur@um.koronowo.pl
Miejscowość Gościeradz
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi