Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wydarzenia

Czwartkowe Spotkania ze Smakiem w Ostromecku

Spotkania kulinarne, organizowane przez restaurację Ostromecka w każdy pierwszy czwartek miesiąca, to okazja do poznania staropolskiej kuchni. Dziczyzna, korzenne, imbirowe sosy… – dawne smaki mogą zaskoczyć, ponieważ w niczym nie przypominają potraw goszczących dzisiaj na stołach Polaków, takich jak na przykład „tradycyjny” polski schabowy. Znawcy staropolskiej kuchni wskazują, że serwowane onegdaj na szlacheckich ucztach dania – doprawione egzotycznymi przyprawami – imbirem, gałką muszkatołową, pieprzem itp., opierające się często na kontrastowych zestawieniach smaków – ostrego i słodko-kwaśnego, słodkiego i słonego albo wszystkich na raz, przypominały raczej dzisiejszą kuchnię indonezyjską niż zachodnioeuropejską. Dla przybyszów z Francji czy Niemiec, podróżujących po dawnej Rzeczpospolitej, zetknięcie z tego rodzaju potrawami było prawdziwym szokiem kulturowym.
Kulinarne spotkania w Ostromecku mają za zadanie przypomnieć tradycje dawnej polskiej kuchni. Uczestnicy czwartkowych „uczt” odbędą prawdziwą kulinarną podróż. Spotkania zainauguruje „uczta myśliwska” 9 lutego 2012 r. Będzie okazja do spróbowania pięciu potraw na gorąco: pieczonych udźców sarnich z aromatyzowanym masłem, ragout z jelenia na sposób węgierski, klopsa z sarniny w korzennym sosie, gołąbków z jelenia w sosie majerankowym, sarnich serdelków w sosie musztardowo-imbirowym. Jako przekąski podane zostaną: pasztety z sarny i jelenia, wędzone szynki, polędwice itp. Na koniec ucztujących pokrzepi polewka cytrynowo-czosnkowa. Koszt: 50 zł od osoby. Kolejne spotkania dotyczyć będą potraw z różnych regionów, dania będą też dostosowane do poszczególnych pór roku.
W restauracji istnieje możliwość zakupu swojskich wędlin nagrodzonych na Festiwalu Smaku w Grucznie, wytwarzanych z mięsa pochodzącego z tradycyjnej, gospodarskiej hodowli. Można je nabyć w każdy pierwszy weekend miesiąca. W ofercie m.in. wyroby z gęsi – półgęski, pasztety itp. (od połowy sierpnia do końca grudnia), tradycyjna biała kiełbasa w słoiku, wędliny, tradycyjne szynki.
 

Galeria
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaRestauracja Ostromecka
Telefon52 381 76 18, 602 797 026
Emailrestauracja@ostromecka.com.pl
WWWhttp://ostromecka.com.pl
AdresBydgoska 8
Miejscowość86-070 Ostromecko
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi