Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Zarejestrowane produkty tradycyjne

Czarnina kujawska

Polewka z krwi kaczej lub gęsiej to tradycyjna potrawa kujawska o charakterystycznym kwaśno-słodkim smaku, z dającym się wyczuć korzennym aromatem cząbru. Do rosołu gospodynie wlewały krew – najczęściej kaczą – zmieszaną z octem i mąką, a następnie dodawały do smaku pieprz, sól, cząber, majeranek, cukier, a także suszone owoce – śliwki, gruszki, jabłka. Tak przyrządzoną aromatyczną polewkę podawano najczęściej z dodatkiem klusek ziemniaczanych.
Czarnina była jednym z głównych dań podawanych podczas wesel – zamiennie z rosołem. Była to pierwsza potrawa serwowana weselnikom po powrocie z kościoła – na tak zwany mały obiad. Z „weselnym” charakterem czarniny wiąże się porzekadło z Żarowa w okolicach Włocławka: „A żeby ci żużel w czerninę wpadł” – zarezerwowane dla tych, których na wesele nie zaproszono. Czerninę podawano również podczas innych uroczystości rodzinnych i świąt.
Choć niektórzy z oporami mogą podchodzić do pomysłu spożywania zupy z krwi, smak tej tradycyjnej polewki – niejednoznaczny, słodko-kwaśny – skutecznie wynagradza początkowe obawy. Dodatek suszonych owoców i aromatycznych przypraw – cząbru, majeranku – jeszcze bardziej podnosi walory smakowe czarniny.
 

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaElżbieta Sobolewska - Departament Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego
Telefon56 646 2015 w. 3082
Emaile.sobolewska@kujawsko-pomorskie.pl
AdresMarii Skłodowskiej-Curie 73
Miejscowość87-100 Toruń
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi